2014’ün En İyi 10 Filmi (IMDB Listesi)

0
( Yüksek Kalite )

IMDB’deki kullanıcı puanlarına dayalı olarak 2014’ün en çok oylanan ve yüksek oy alan 10 filmi aşağıda yer almaktadır. Listedeki filmlerin büyük kısmı çoğu “en iyi 10” listesinde bulunmaktadır.

Kaçıranlar, yeniden izlemek isteyenler ve henüz izlememiş olanlar için izleme linkleri resimlere eklenmiştir. İzlemek istediğiniz filmin resmine tıklayınız.

1. Yıldızlararası – Interstellar  8.9/10

yıldızlararası

Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Mackenzie Foy

Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir. Derken yeni keşfedilmiş bir solucandeliği, tüm insanlık için umut olur. Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır. Bu kaşifler, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır.

2. Çocukluk – Boyhood 8.4/10

boyhood

Yönetmen: Richard Linklater
Oyuncular: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke, Elijah Smith

12 yıl boyunca aynı oyuncularla çekilen Richard Linklater filmi Boyhood (Çocukluk) bir çocuğun büyümesine ilişkin her şeyi kendi gözünden yansıtıyor.

3. Kayıp Kız – Gone Girl 8.4/10

gone girl

Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Tyler Perry

Evliliklerinin 5. yıl dönümünü kutlayacak olan Nick, sıcak bir yaz sabahı uyandığında eşi Amy’nin ortadan kaybolduğunu farkeder. Amy için polise kayıp ihbarı yapan adam, polis ve medyanın ilgi odağı olurken, garip davranışları ve yalanlarıyla tüm şüpheleri üzerine çeker. Artık herkesin aklında tek bir soru vardır: Nick Dunne eşini öldürmüş müdür ?

4. Galaksinin Koruyucuları – Guardians of the Galaxy 8.3/10

guardians of the galaxy

Yönetmen: James Gunn
Oyuncular: Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper, Zoe Saldana

Kötücül güç aşığı Ronan’ı durdurmak için amaçları farklı geneli haydut bir kaç yetenekli koruyucunun hikayesini konu edinen film IMDB top 250’de 133. sırada yer alıyor

5. Büyük Budapeşte Oteli – The Grand Budapest Hotel 8.2/10

THE-GRAND-BUDAPEST-HOTEL

Yönetmen: Wes Anderson
Oyuncular: Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody

Film, iki dünya savaşı arasında kalan dönemde Avrupa’nın büyük otellerinden biri olan Büyük Budapeşte Oteli’nin görkemli zamanlarına götürüyor bizi. Günümüzde sönük bir otel olan Budapeşte Oteli, zamanında Gustave H. yönetimindeyken oldukça kalabalık ve popüler bir oteldir. Gustave, işini çok iyi yapan bir konsiyerj olarak sürekli müşterileriyle yakından ilgilenir ve onların beğenilerini toplayan biridir.

Bir gün otele Zero Mustafa adında bir bellboy alınır. Gustave de işe bellboy olarak alındığından çocuğun mizacını da göz önüne alarak onunla iyi bir iletişim kurar. İkili garip diyaloglarla birbirine yakınlaşırken, dış dünyada savaşın ayak sesleri duyulmaktadır.

6. X-Men: Geçmiş Günler Gelecek – X-Men: Days of Future Past 8.2/10

x-men geçmiş günler gelecek

Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Patrick Stewart, Ian McKellen, Hugh Jackman, James McAvoy

İnsanlar tarafından 1973 yılında üretilmeye başlanan Sentinel adındaki robotların tek amacı vardır, o da mutasyona uğramış insanları yani mutantları dünyadan yok etmek.

2023 yılına gelindiğinde oldukça gelişmiş olan Sentinels hem insanları hem de mutantların soyunun tehlike altına girmesine neden olmuşlardır. Geriye kalan mutantlar ise Charles Xavier, X-Men, Magneto ve bir kaç genç mutanttır. Son kuşatma altında olan mutantlar, kurtuluşu geçmişe gidip, sentinellerin üretilmesini engellemekte bulmaktadırlar. Ancak bu yolculuğa her vücut uygun değildir. Bu nedenle X-Men geçmişe gönderilecek en uygun adaydır.

7. Baskın 2 – The Raid 2: Berandal 8.1/10

raid 2

Yönetmen: Gareth Evans
Oyuncular: Iko Uwais, Yayan Ruhian, Arifin Putra, Oka Antara

Her şeyin bittiğini düşünmüştü. Jakarta polisi Rama, ilk filmdeki baskının ardından yolundaki gangster ve kötü adamları bir bir ortadan kaldırmıştı. Şimdilerde aklında tek bir düşünce vardı o da hayatının eskisi gibi olması. Balığa çıkmak, ailesiyle zaman geçirmek…

Ancak bu hayali boşa çıkacaktır. Ailesinin tehlike altında olduğunu öğrenen Rama, küçük çocuğu ve karısını korumak için gizli bir şekilde yeraltı suç dünyasına sızacak, buradan siyasetçiler ve polis departmanın içindeki yozlaşmalarla karşılaşacaktır.

8. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin – How to Train Your Dragon 2 8/10

ejderhanı nasıl eğitirsin 2

Yönetmen: Dean DeBlois
Oyuncular: Jay Baruchel, Cate Blanchett, Gerard Butler, Craig Ferguson

İlk filmindeki başarıyı devam ettiren Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2, bizde yılın en başarılı animasyonu ve en yakın rakibi The Lego Movie’den bir tık ileride.

9. Yarının Sınırında – Edge of Tomorrow 8/10

yarının sınırında

Yönetmen: Doug Liman
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson

Her ne kadar Tom Cruise’li bilimkurgu filmleri artık yavan gelmeye başlasa da konusu ve aksiyon dozuyla oldukça etkileyici bir bilimkurgu filmi.

Uzaylı bir ırk, Dünya’ya karşı büyük bir saldırı girişiminde bulunur. Dünyadaki ordular ise birleşip bu yok edilmesi neredeyse imkansız düşmana karşı harekat kararı alırlar. Bir tür intihar saldırısı olarak nitelendirilebilecek bu harekatta daha önceden hiç savaş tecrübesi bulunmayan William Cage (Cruise) de yer almaktadır. Beklendiği gibi Cage, görev başladıktan bir kaç dakika sonra öldürülür.

10. Aynı Yıldızın Altında – The Fault in Our Stars 8/10

aynı yıldızların altında

Yönetmen: Josh Boone
Oyuncular: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff, Laura Dern

Hazel ve Augustus keskin zekalı ve nüktedan konuşan iki gençtir. Kanserle ilgili bir destek grubunda tanışan ikiliden Hazel, oksijen makinesine bağlı olarak hayatını devam ettiren bir kız iken, Augustus protez bacağıyla dalga geçip şakalar yapan bir erkektir. İkili kısa bir süre sonra birbirinden hoşlanmaya başlayacak ve aralarında mucizevi bir aşk başlayacaktır.


YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ Film Nasıldı ?
 

“2014’ün En İyi 10 Filmi (IMDB Listesi)” filminde 1 Yorum bulunuyor.
  1. onur ertaş - 3 sene önce demiş ki:

    Kusura bakmayın da bu filmler içinde izlenmesi gereken sadece birkaç film var. Gerisi zaman kaybı