2014’ün En İyi 10 Filmi

0
( Yüksek Kalite )

Filmlobisi.com olarak 2014 yılının şaheser filmlerini izlemek isteyenler için 10 filmden oluşan bir top listesi yapmaya karar verdik. Önceden belirtelim malum ortamlara henüz düşmemiş filmlere bu listede (şimdilik) yer veremeyeceğiz.

Birinci filmi seçmek her zaman en zoru olmuştur. Aslında normalde Interstellar derdik ancak henüz sitede yer almadığı için 2014’ün en iyi filmi bize göre Galaksinin Korucuyucuları.

galaksinin koruyucuları

1. Galaksinin Koruyucuları – Guardians of the Galaxy 2014

Kötücül güç aşığı Ronan’ı durdurmak için amaçları farklı geneli haydut bir kaç yetenekli koruyucunun hikayesini konu edinen film  IMDB top 250’de 133. sırada yer alıyor. Oldukça eğlenceli ve sağlam bir bilim-kurgu filmi. Galaksinin Koruyucuları izle

büyük budapeşte oteli

2. Büyük Budapeşte Oteli – The Grand Budapest Hotel

Film, iki dünya savaşı arasında kalan dönemde Avrupa’nın büyük otellerinden biri olan Büyük Budapeşte Oteli’nin görkemli zamanlarına götürüyor bizi. Günümüzde sönük bir otel olan Budapeşte Oteli, zamanında Gustave H. yönetimindeyken oldukça kalabalık ve popüler bir oteldir. Gustave, işini çok iyi yapan bir konsiyerj olarak sürekli müşterileriyle yakından ilgilenir ve onların beğenilerini toplayan biridir.

Bir gün otele Zero Mustafa adında bir bellboy alınır. Gustave de işe bellboy olarak alındığından çocuğun mizacını da göz önüne alarak onunla iyi bir iletişim kurar. İkili garip diyaloglarla birbirine yakınlaşırken, dış dünyada savaşın ayak sesleri duyulmaktadır.

Büyük Budapeşte Oteli filmini Türkçe altyazılı ve dublajlı seçenekleriyle buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

çocukluk film

3. Çocukluk – Boyhood

12 yıl boyunca aynı oyuncularla çekilen Richard Linklater filmi Boyhood (Çocukluk) bir çocuğun büyümesine ilişkin her şeyi kendi gözünden yansıtıyor. Filmi izlemek için buraya tıklayınız.

aynı yıldızların altında

4. Aynı Yıldızın Altında – The Fault in Our Stars

Hazel ve Augustus keskin zekalı ve nüktedan konuşan iki gençtir. Kanserle ilgili bir destek grubunda tanışan ikiliden Hazel, oksijen makinesine bağlı olarak hayatını devam ettiren bir kız iken, Augustus protez bacağıyla dalga geçip şakalar yapan bir erkektir. İkili kısa bir süre sonra birbirinden hoşlanmaya başlayacak ve aralarında mucizevi bir aşk başlayacaktır.

Bizde 2014’ün en iyi aşk filmi olan Aynı Yıldızların Altında’yı Türkçe altyazılı ve dublajlı seçenekleriyle izleyebilirsiniz. Buraya tıklamanız yeterli.

ejderhanı nasıl eğitirsin 2

5. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 – How to Train Your Dragon 2

İlk filmindeki başarıyı devam ettiren Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2, bizde yılın en başarılı animasyonu ve en yakın rakibi The Lego Movie’den bir tık ileride. Filmi izlemek için buraya tıklayınız.

calvary

6. İnfaz – Calvary

2014’ün kıyıda köşede kalmış ancak en güçlü yapımlarından biri tam bir kara mizah örneği filmin konusu:

İrlanda’da yaşayan James Lavelle, küçük ve mütevazi bir kasabada rahiptir. İyi kalpli ve neredeyse hatasız olan bu adamın hayatı, bir gün günah çıkarma sırasında değişir. Karşısında yüzünü göremediği bir insan, rahibin 1 hafta içerisinde öldürüleceğini söyler. Bu durumu şaşkınlıkla karşılayan rahip günah çıkarmanın ardından adamın kim olduğunu bulmaya çalışır. Aynı hafta içerisinde rahibin daha önceleri intihara kalkışmış olan kızı ziyarete gelir. Lavelle, katilini ararken ne yapacağını bilmemektedir.

İnfaz filmini izlemek için buraya tıklayınız.

yarının sınırında

7. Yarının Sınırında – Edge of Tomorrow

Her ne kadar Tom Cruise’li bilimkurgu filmleri artık yavan gelmeye başlasa da konusu ve aksiyon dozuyla oldukça etkileyici bir bilimkurgu filmi.

Uzaylı bir ırk, Dünya’ya karşı büyük bir saldırı girişiminde bulunur. Dünyadaki ordular ise birleşip bu yok edilmesi neredeyse imkansız düşmana karşı harekat kararı alırlar. Bir tür intihar saldırısı olarak nitelendirilebilecek bu harekatta daha önceden hiç savaş tecrübesi bulunmayan William Cage (Cruise) de yer almaktadır. Beklendiği gibi Cage, görev başladıktan bir kaç dakika sonra öldürülür.

Edge of Tomorrow filmini buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

x men geçmiş günler gelecek

8. X-Men Geçmiş Günler Gelecek – X-Men: Days of Future Past

İnsanlar tarafından 1973 yılında üretilmeye başlanan Sentinel adındaki robotların tek amacı vardır, o da mutasyona uğramış insanları yani mutantları dünyadan yok etmek.

2023 yılına gelindiğinde oldukça gelişmiş olan Sentinels hem insanları hem de mutantların soyunun tehlike altına girmesine neden olmuşlardır. Geriye kalan mutantlar ise Charles Xavier, X-Men, Magneto ve bir kaç genç mutanttır. Son kuşatma altında olan mutantlar, kurtuluşu geçmişe gidip, sentinellerin üretilmesini engellemekte bulmaktadırlar. Ancak bu yolculuğa her vücut uygun değildir. Bu nedenle X-Men geçmişe gönderilecek en uygun adaydır.

şef

9. Şef – Chef

Yeter bu kadar bilimkurgu dediğinizi duyar gibiyim. 2014’ün başarılı restoran/yemek filmlerinden biri olan Chef 9. sırada

Şık bir restoranda baş aşçı olan Carl Casper (Jon Favreau) başlangıçta oldukça başarılı olsa da, menülerin kısıtlayıcılığı nedeniyle yaratıcılığını kaybetme noktasına gelmiştir. Aile hayatı da kötüye giden adam, ünlü bir gurmenin kendisini eleştirmesiyle kariyerinde kötü bir çıkmaza girer.

Eski eşi, Casper’e tam bu kötü dönemde bir iş teklifi yapar. Teklif, bir yemek karavanı alıp, şehir şehir dolaşarak yeni lezzetleri insanlara sunmaktır. Casper, oğlu Percy ve eski arkadaşı Martin’le birlikte yollara düşer. İkisinin yardımıyla aşçı yeniden parlayacak ve yemeğe dair tutkusunu tekrar keşfedecektir.

queen hint filmi

10. Kraliçe – Queen

10. sıraya en iyi Hint yapımı filmi koymak istiyoruz. Haider ile Queen arasında kalsak da seçimimizi Queen’den yana kullanıyoruz.

Konusu büyümek ve kadın kimliği üzerindeki baskıdan kurtuluş olan Queen, nişanlısı tarafından düğününden bir gün önce terk edilen Rani’nin (Kangana Ranaut) hikayesini anlatıyor. Rani, evlendikten sonra kocasıyla gitmeyi planladığı balayına, tek başına gitmeye karar verir. Paris ve Amsterdam’da yeni arkadaşlar edinir ve kendini yeniden keşfetmeye başlar.

Evet 2014’ün en iyi filmleri listemiz burada sona eriyor. Malesef Interstellar, Kış Uykusu, The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Gone Girl, Nightcrawler gibi filmlere sitemizde henüz bulunmadıkları için yer veremedik. Belki de yıl bittiğinde yeni bir liste yapabiliriz.

Tüm takipçilerimize iyi seyirler diliyor, seçtiğimiz filmler hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.


FILM BILGILERI 4 sene önce eklendi
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ Film Nasıldı ?